Po tym, gdy opadł już kurz, a zawodnicy rozjechali się do domów, przyszedł czas na podsumowania Zawodów Kawaleryjskich Militari. Zapraszamy do lektury tekstu przygotowanego przez dowódcę Szwadronu Toporzysko rotmistrza kawalerii ochotniczej Dariusza Waligórskiego. Zachęcamy też do obejrzenia zdjęć autorstwa Katarzyny Arak, która w znakomity sposób uchwyciła dynamikę dwudniowych zawodów. Zdjęcia zobaczycie tutaj.

18 i 19 maja na hipodromie Klubu Sportowego „Bór” w Toporzysku odbyły się po raz kolejny Zawody Kawaleryjskie Militari o buzdygan płk dr Bronisława hr Lubienieckiego oraz Puchar Federacji Kawalerii Ochotniczej.

Zawody Militari, pomimo kiepskiej pogody przed, rozegrane zostały bez problemów. Najbardziej niepokojące było podłoże na krosie, któremu na pewno nie pomogły trzy potężne, piątkowe ulewy. Jednak Zawodnicy wykazali się dużą rozwagą i cała próba przebiegła bez wypadków. Sprawdziła się także formuła Przeglądu Mundurowego – nie ma już wielogodzinnego sprawdzania, w zamian komisarz po każdej próbie sprawdza mundur i rząd każdego zawodnika. Dzięki temu zniknął problem z zawodnikami, którzy do przeglądu wjeżdżali w najlepszym rzędzie i najlepszym mundurze. a w pozostałych próbach już nie było tak różowo. Teraz za każdym razem jest tak, jak powinno być.W tym roku zainaugurowaliśmy zawody w ramach Pucharu FKO. Był to udany debiut: mniej doświadczeni zawodnicy lub ci startujący na niedoświadczonych, młodych koniach mogą powoli stawiać pierwsze kroki w zawodach kawaleryjskich. Cieszy nas bardzo udział reprezentantów Stowarzyszenia Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii oraz Beliniaków ze Stowarzyszenia „Kasztanka” z Laskowej.

Zawodnicy, którzy nie ukończyli którejś z prób Militari, mogli później być klasyfikowani w Pucharze FKO. Dzięki temu ich wyniki z prób pucharowych zostaną uwzględnione w Rankingu Pucharu.

Pomimo wielu krytycznych głosów pod kątem regulaminu zawodów Militari FKO, pozostajemy otwarci na formacje, oddziały czy stowarzyszenia niezrzeszone w FKO. Najlepiej świadczy o tym choćby udział kawalerzystów z Laskowej.

Pragnę również pogratulować młodym (stażem) sędziom Militari – wachm. kaw. och. Jakubowi Jeznachowi – Sędziemu Głównemu Zawodów oraz plut. kaw. och. Waldemarowi Pettersowi - komisarzowi. Obaj Panowie stanęli na wysokości zadania i profesjonalnie wykonywali swoje obowiązki, dzięki czemu zawody przebiegały sprawnie i bez opóźnień.

Dziękuję również pozostałym członkom komisji sędziowskiej – którzy czuwali nad przebiegiem zawodów.

Dziękujemy sponsorom zawodów, za wsparcie finansowe i nagrody przez nich ufundowane: Gmina Adamów, Bank Spółdzielczy Jordanów, Batalion Dowodzenia 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana,  Federacja Kawalerii Ochotniczej, Dobre Narty PL, Sklep Jeździecki Amigo, HippoPralnia.

A na zakończenie bardzo dziękuję Szwadronowi Toporzysko – szczególnie II plutonowi za pracę i zaangażowanie w organizacje zawodów. Szczególne podziękowania należą się plut. kaw. och. Mirkowi Bajakowi – naszemu Dyrektorowi Zawodów. Zaangażowanie Ciebie okazało się strzałem w dziesiątkę!

Dowódca Szwadronu Toporzysko

rtm. kaw. och. Dariusz Waligórski