80-lecie wybuchu II wojny światowej to nadarzająca się okazja, by oddać cześć polskim żołnierzom broniącym kraju jesienią 1939 roku. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie, którzy stoczyli ostatnią w kampanii jesiennej 1939 r. potyczkę z niemieckim najeźdźcą. Jest ona często nazywana Bitwą o Honor Polskiego Żołnierza. Mimo że polscy żołnierze wyszli z tego starcia zwycięsko – rozbijając niemiecką 13. DPZ i odbijając Wolę Gułowską – to krótko po jej zakończeniu generał Franciszek Kleeberg musiał się poddać. Walczącym brakowało amunicji, żywności, opatrunków Stawianie dalszego oporu nie było już możliwe.

I to właśnie ich trud chcemy upamiętnić, organizując trzydniowe uroczystości „Bitwy o Honor”.


Uroczystości rozpoczną się w piątek 4 października. W miejscu śmierci ostatnich kawalerzystów Pułku w Kalinowym Dole o 19.00 odbędzie się uroczysty capstrzyk kawaleryjski.
W sobotnie popołudnie o 17.00 na cmentarzu wojennym w Turzystwie zorganizowany zostanie apel pamięci, a następnie obchody przeniosą się na Błonia przyklasztorne w Woli Gułowskiej. Tam najpierw wysłuchać będzie można patriotycznych pieśni (start koncertu o 18.00), by następnie wziąć udział w premierowym pokazie filmu „Ostatni Bój”. Ten zrealizowany przez uznanego reżysera Grzegorza Gajewskiego (autora m.in. jest pierwszą filmową opowieścią o 33 dniach walki kawalerzystów. Warto wspomnieć, że film powstał dzięki wielkiemu zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Kawaleria oraz Szwadronu Toporzysko w barwach 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, którzy sami zbierali fundusze niezbędne do jego realizacji.
Ostatni dzień obchodów przypada na niedzielę 6 października. Będzie to okazja do spędzenia czasu z rodziną, oglądając efektowne pokazy w wykonaniu kawalerzystów oraz żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze zorganizują również prawdziwą defiladę, prezentując przywieziony na tę okazję sprzęt. W niedzielę nie braknie też podniosłych uroczystości: na cmentarzu wojennym w Turzystwie kawalerzyści i włodarze złożą wieńce, następnie udając się na polową mszę świętą. Zaraz po sumie odbędzie się ustanowienie święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. generała dywizji Franciszka Kleeberga.

Trzydniowe wydarzenie objęte jest patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
W skład komitetu organizacyjnego wchodzą: Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3. Strzelców Konnych, Federacja Kawalerii Ochotniczej RP, Towarzystwo Przyjaciół Woli Gułowskiej, Gmina Adamów, Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, 18. Dywizja Zmechanizowana im. Gen. Broni Tadeusza Buka w Siedlcach, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina.
Komitet honorowy tworzą: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, biskup polowy Wojska Polskiego gen. Brygady Józef Guzdek, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Patronami medialnymi wydarzenia są: Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, Dziennik Wschodni oraz Polska Zbrojna.