1 czerwca zorganizowaliśmy u nas Dzień Dziecka. Na wydarzenie zaprosiliśmy dzieci i młodzież z okolic, a także młode Ukrainki oraz Ukraińców przebywających w naszym powiecie. Realizacja wydarzenia była możliwa przede wszystkim dzięki Waszemu finansowemu wsparciu - część z Was wsparła naszą internetową zbiórkę. Wszystkie otrzymane pieniądze trafiły na organizację Dnia Dziecka. Dziękujemy! I zachęcamy do przeczytania relacji z tego eventu. Jej autorem jest Marek Sroczyński, pełniący jednocześnie rolę animatora i gospodarza podczas wydarzenia.

1 czerwca 2022 właściciel Folwarku zaprosił dzieci i młodzież na Dzień Dziecka. W organizację włączyło się grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Toporzysku, przygotowując liczne atrakcje.

O godzinie 10 młodzi ludzie zostali po rozgrzewce (spacer ze szkoły na Folwark) zaproszeni do udziału w przygotowanych atrakcjach.

Uczestnicy zostali przywitani przez podróżującego na koniu klauna, który wzbudził ogólny entuzjazm wśród zebranych. Jak się później okazało, wcieliła się w niego była Pani Dyrektor Lucyna Ryś. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 15 zespołów, między którymi była prowadzona rywalizacja.

Pierwsza konkurencja polegała na pokonaniu toru przeszkód składającego się ze skoku w worku, rzutu do celu oraz pokonaniu slalomu z kubeczkiem piasku umieszczonym na paletce. Tor był pokonywany w dwie strony, co lekko komplikowało zawody. Lecz dzięki dopingującym i pilnującym porządku nauczycielom wszystko się udało.

Wśród zwycięzców został przeprowadzony finał. Ku zaskoczeniu uczestników, odbyła się nie tylko jako konkurencja sportowa ale trzeba było odpowiedzieć na pytania dotyczące znajomości Ukrainy (z oczywistych przyczyn zorganizowany przez nas dzień dziecka miał charakter międzynarodowy).

W tym miejscu należą się szczególne podziękowania uczennicom starszych klas szkoły, które przygotowały pytania wraz z kafeterią odpowiedzi. Zwycięzcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami 🥳

Po zakończeniu pierwszej części zmagań sportowych nastąpiła przerwa, podczas której można było zapoznać się z wozem strażackim, przejechać wozem konnym, odwiedzić stoisko z watą cukrową i popcornem oraz spróbować kiełbaski i przepysznego domowego ciasta.

W drugiej części odbył się konkurs przeciągania liny. Było bardzo wesoło. Grono pedagogiczne zaprosiło do udziału wszystkich chętnych. Siły wydawały się skrajnie nierówne. Ale sprytni nauczyciele mieli chytry plan. Gdy prowadzący dał hasło, jak na rozkaz nauczyciele puścili linę a wszyscy przeciwnicy poupadali jak w znanym wierszyku Juliana Tuwima. W rozochoconych pierwszym sukcesem nauczycielach zrodziła się nagła chęć dalszej rywalizacji. Wymyślili zawody: humaniści kontra nauki ścisłe. Gdy padło hasło, siły okazały się praktycznie równe: wstążka zawieszona na linie nie chciała się przesunąć w żadną stronę. Wtedy do akcji wkroczyli Pani Lucyna Kozak i Marian Kasza, których udział wyłonił zwycięzców.  

Przerwy między konkursami umilały występy uczennic prezentujących taniec nowoczesny, oraz pieśni po polsku i ukraińsku.

Na zakończenie imprezy odbył się pokaz poloneza przygotowany przez uczniów Pana Mariana. Po jego zakończeniu wszyscy zebrani zostali zaproszeni do wspólnego  tańca. Mam wrażenie ze wszyscy bawili się tak dobrze, że nikt nie został na trybunach.

W imieniu organizatorów szczere podziękowania składamy Pani dyrektor oraz gronu pedagogicznemu Szkoły, niezawodnemu Stowarzyszeniu Koła Gospodyń Wiejskich " Niezłe Ziółka" Toporzysko , Strażakom Ochotnikom  z Toporzyka, Panu Zenonowi Bachulowi, Paniom z Folwarcznej kuchni Joli, Józi, Marharitcie oraz szczególne dla Pani Lucyny Ryś.

Pogoda dopisała a zabawa była przednia mamy nadzieję do zobaczenia za rok.